Irak, Kürdistan Bölgesi’ne 'konfederal' sistemi önerdi!

İngiltere merkezli Arapça yayın yapan Şark Al Awsat gazetesi, Kürdistan Bölgesi'nin 'bağımsızlık referandumu' sonrası Erbil ile Bağdat ilişkileri üzerine önemli bir iddiada bulundu.

Irak, Kürdistan Bölgesi’ne 'konfederal' sistemi önerdi!

Şark Al Awsat, Irak’ın Kürdistan Bölgesi’ne "konfederal" sistemi önerdiğini açıkladı.

Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi kaynaklara dayandırdığı haberinde Şark Al Awsat gazetesi, Bağdatlı yetkililerin Kürdistan Bölgesi’ne 'bağımsızlık referandumu'ndan sonra konfederal sistemi önerdiğini belirtti.

Gazeteye konuşan Kürdistanlı siyasetçi Abdullah Werti, konfederal sistemin Bağdat’ın talebi üzerine komşu ülkeler tarafından Kürdistan Bölgesi’ne iletildiğini, Irak’lı yetkililerin Kürdistan Bölgesi’ne resmi öneride bulunmadığını kaydetti.

Öte yandan Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Politbüro Sekreteri Fazil Mirani’de gazeteye yaptığı açıklamada, "Iraklı yetkililer, konfederal sistemin Irak Anayasasına yerleştirileceğini ve bu kararın halk oylamasına sunulmasını tartışıyor. Eğer Irak konfederal sistemi koşulsuz kabul ederse Irak ve Kürdistan için çözüm olabilir" dedi.KONFEDERAL SİSTEM NEDİR?

Konfederasyon, uluslararası bir anlaşmayla kurulur. Bu sebeple taraflarda konfederasyondan ayrılma hakkı vardır. Ayrıca tarafların kendi orduları vardır.

Konfederasyona üye devletler, iç ve dış ilişkilerinde bağımsız bir devlet gibidir. Ortak menfaatlerini gerçekleştirmeye yarayacak nispette bir iş birliği yaparlar; bunun dışında müstakil kurum ve kuruluşlar sıfatlarını, hak ve vazifelerini tamamıyla korurlar.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER