İncirlik Hava Üssü'ne saldırı planı

IŞİD'e yönelik soruşturma kapsamında Adana'da tutuklanan, terör örgütü IŞİD'in "Adana emirinin" de aralarında yer aldığı 8'i tutuklu 11 sanık hakkında 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İncirlik Hava Üssü'ne saldırı planı

Söz konusu iddianamede, bir sanığın İncirlik Hava Üssü'ne saldırı yapabileceği hakkında konuştuğuna dair ifadeler yer aldı.

Adana Seyhan ilçesi Yeşilyurt Mahallesinde İl emniyet müdürlüğünün 22 Haziran'da IŞİD'in hücre evine düzenlediği operasyonda yakalanmalarının ardından tutuklanan IŞİD'in 'Adana emiriAbdulkerim Ç'nin (32) yanı sıra Ersin K. (26), Ali K. (25), Fevzi T. (31), Muhammet T. (21), Seyit Ali Ş  (26) .  Murat T. (20), ve Yılmaz K. (22) ile Merkez Sabancı Cami'sinde geçen yıl cuma namazı sırasında 'canlı bomba' eylemi yapmaya çalıştığı iddiasıyla tutuksuz yargılanan Mahmut Kılıçaslan (34), Mahmut Ö. (45) ve Saim Y. (26) hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Zanlılar hakkında terör örgütü İŞİD'e üye olma, izinsiz silah ve kesici aletler bulundurma, resmi belgelerde sahtecilik suçlarından 21 yıla kadar hapis cezası istendi. Söz konusu iddianame Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

KAMYONLA SALDIRACAKLARDI

İddianamede, evinde yakalanan terör örgütü IŞİD üyeleri, Seyit Ali Ş, Ali K, ve Murat T'nin ifadelerinden yola çıkarak, Fevzi T'nin İncirlik Hava Üssü'ne bombalı saldırı düzenleme planından bahsettiği, eylemin biri kamyon 2 araçla yapılabileceğini konuştukları aktarıldı. 

BOMBA YAPABİLECEK BİR ÖRGÜT MENSUBU ARIYORLARDI

Söz konusu saldırı için zanlıların, Fevzi T'nin evinde bulundukları sırada Türkiye'de bulunan örgütün "mürtet" olarak adlandırdığı bazı isimlere yönelik saldırı için bomba yapabilecek bir örgüt mensubu aradıkları anlatılan iddianamede, şüphelilerin ifadelerine de yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER