Hakan Atilla'nın Cezası Belli Oldu

İran'a yönelik ambargonun delinmesi ile ilgili görülen davada Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın alacağı ceza belli oldu. Atilla'nın yattığı 14 ay cezadan düşürülecek.

Hakan Atilla'nın Cezası Belli Oldu

 İran'a yönelik ambargonun delinmesi ile ilgili bu yılın başından itibaren görülen davada Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın aldığı ceza belli oldu. 

Davaya bakan Yargıç Richard Berman, Hakan Atilla’ya 32 ay hapis cezası verdiğini açıkladı ve Atilla'nın hapiste geçirdiği 14 ayın da 32 aylık cezadan düşürüleceğini söyledi.

Yargıç ayrıca, Atilla'nın cezasının geri kalan bölümünü Connecticut eyaletine bağlı Danbury kentindeki federal cezaevinde geçireceğini söyledi

Hakan Atilla'nın temyiz hakkı bulunuyor.

32 ay hapis cezası kararını açıklayan Berman, Atilla'ya "Temyiz haklarınızı anladınız mı?" diye sordu. Atilla, "Anladım, teşekkürler" yanıtını verdi. Berman, "Sanırım bugün işimiz bitti" diyerek duruşmayı kapattı ve Atilla'ya şans diledi.

Türkiye saati ile 17.00'de başlayan karar duruşmasında savcılık Atilla'nın 105 yıl maksimum hapisle cezalandırılmasını istedi. Kararı açıklamadan önce ABD'de uygulanan ceza hükümleriyle ilgili bilgi veren Hakim Richarda Bermen, "kitapta yazan mahkumiyetin değil, merhametli bir cezanın verilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi ve Atilla için müebbet hapis cezasının uygun, adil veya makul olmayacağını söyledi. Berman ayrıca Atilla'nın sistemde "önemsiz bir rol" oynadığı gerekçesiyle cezanın hafifletileceğini belirtti.

Berman daha sonra Hakan Atilla'nın duruşmalarda yemin etmiş olmasına rağmen yalan tanıklıkta bulunduğunu belirtti ve bu konuda örnekler verdi. Duruşma sırasında Atilla'nın rüşvet almadığının ortaya çıktığını da belirten Berman "Açıkça görülüyor ki Atilla bu sistemden menfaat sağlamadı" dedi.

ELÇİLİKTEN HAKİME MEKTUP

Hakim daha sonra Türkiye'den gönderilen 101 mektubu gösterdi ve mektupları okurken gözlerinin faltaşı gibi açıldığını söyledi. Kayıtlara geçen mektuplar arasında Hakan Atilla'nın eşinin ve Türkiye'nin Washington elçiliğinin gönderdiği mektuplar da bulunuyor. Elçiliğin gönderdiği mektupta "Atilla'nın acilen salıverilmesi için saygıdeğer kurumunuzun yardımlarını rica ederiz" deniyor.

Atilla için "denetimli serbestlik" uygulamayı düşünmediğini belirten hakim Atilla'nın, cezasını doldurduktan sonra Türkiye'ye geri dönebileceğini de belirtti.

SAVCI: HÜKÜMET 20 YIL HAPİS İSTİYOR

Savcılık, Atilla’nın adil bir şekilde yargılandığını ve adil bir ceza alacağını savundu. Atilla’nın “lider” olmadığını fakat “liderlerden biri” olduğunu öne süren savcı, “En azından bu durum, Atilla’nın rolünün önemsiz olmadığını gösteriyor” dedi.

Atilla’nın İranlı petrol şirketi yöneticileri ile görüşmeler yaptığını söyleyen savcı, “Atilla’nın yöneticisi olan Süleyman Aslan, naylon gıda ticaretinden bahsederken bunun ‘Atilla’nın yöntemi’ olduğunu söylüyor. ABD’de bilinen ve yargı önüne çıkarılan en büyük yaptırım ihlali davası bu. Devasa bir kapsamı ve ölçeği var. Bu, dünyadaki en büyük terör destekçisi devletin nükleer olanaklarıyla ilgili bir dava” ifadelerini kullandı.

ABD hükümetinin 105 yıl ya da müebbet hapis cezası istemediğini dile getiren savcı, yaklaşık 20 yıl hapis cezası kararı verilmesinin talep edildiğini kaydetti. 

Atilla’ya temyiz yol açık olmak kaydıyla 32 ay hapis cezası verildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER