Filistin'de Katliam :İsrail Saldırısı sonucu 61 Filistin'li hayatını kaybetti

ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına tepki gösteren Filistinlilere İsrail askerleri ateş açtı. En az 61 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin'de Katliam :İsrail Saldırısı sonucu 61 Filistin'li hayatını kaybetti

Filistinlilerin, ABD’nin İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına yönelik protesto gösterisinde son yılların en büyük katliamlarından biri yaşandı.
Gazze’de binlerce Filistinli, sınırın farklı noktalarında bir araya gelirken, küçük gruplar güvenlik bariyerlerine yaklaşmaya çalıştı. Sınır boyunca Filistinliler ile İsrail askerleri arasında, çatışmalar başladı. Gazzeliler askerlere taş atarken, askerler de gerçek mermiler kullanarak saldırdı.  Filistinli yetkililer, protestolarda İsrail askerlerinin ateş açması sonucu en az 61 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Hayatını kaybedenlerden birinin 12 yaşındaki bir çocuk, bir diğerinin 21 yaşındaki bir Filistinli genç olduğu belirtildi. Protestolarda yaralanan Filistinli saysı da iki bine yaklaştı. Filistin Kızılayı yaralılardan en az 772'inin gerçek mermiyle vurulduğunu açıkladı.

Sınırıda protesto düzenleyen Filistinliler gerçek mermiyle ateş eden İsrail keskin nişancılarından ve İnsansız Hava Araçlarından korunmak için lastik yakıyor. Gazze sınırı tümüyle duman altında kaldı. 

KATLİAMA FİLİSTİN YÖNEYİMİN'DEN TEPKİ
Katliama Filistin Yönetimi'nden tepki geldi. Filistin Hükümet Sözcüsü Yusuf Mahmud, İsrail hükümetini 'İsrail işgaline karşı kahramanca direnen Gazzelilere karşı korkunç bir katliam düzenlemekle suçladı. Mahmud, uluslararası toplumu bu korkunç katliamı durdurmak için müdahale etmeye çağırdı.

Filistin Kurtuluş Örgütü de, Gazze’deki ölümleri protesto etmek ve yas tutmak için yarın genel greve gitme kararı aldı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 20:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER