CENTCOM Komutanı: SDG bize karşı şeffaf

Orgeneral Votel, SDG'nin rejimle işbirliği yaptığı iddiasına ilişkin 'SDG'yi rejimle ilişki kurma konusunda teşvik etmiyoruz. Tabii sahadaki pragmatik gerçeği de anlıyoruz' dedi.

CENTCOM Komutanı: SDG bize karşı şeffaf

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) video konferans yöntemi ile bağlanarak, ABD'nin Ortadoğu'daki operasyonları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sputnik'te yar alan habere göre Votel, üzerinde mutabakata vardıkları Menbiç yol haritası çerçevesinde Türkiye ile koordineli halde bağımsız devriye uygulamaya devam ettiklerini söyledi.

Votel, "Diplomatik yol haritasının bir parçası olarak, bu son derece karmaşık ortamda cephe hattının bazı parçalarında ortak devriye yapmak üzere gerekli eğitimler yakın zamanda başlayacak" dedi. 

"O SAHADA TÜM AKTÖRLER BİRBİRİYLE KONUŞUYOR"

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) rejimle işbirliği yaptığı iddiasını içeren bir soruyu da cevaplayan Votel, Suriye'nin kuzeyinde ortaklık yaptıkları gruplarla iyi ve etkili bir iletişime sahip olduklarını ve bu grupların kendilerine karşı şeffaf olduğunu söyledi. Votel, "Biz Suriye Demokratik Güçleri'nin rejimle ilişki kurma konusunda teşvik etmiyoruz. Tabii sahadaki pragmatik gerçeği de anlıyoruz. O alandaki tüm aktörler birbiriyle konuşuyor. Bu, o bölgedeki hayatın bir gerçeği" ifadelerini kullandı.

"SURİYE'DE İRAN'A YÖNELİK BİR MİSYONUMUZ YOK"

ABD’nin Suriye’de İran’ın etkisini azaltmaya yönelik bir çabasının olup olmadığına ilişkin bir soruya ise Votel, Suriye’deki tek misyonlarının IŞİD ile mücadele olduğunu söyledi. Votel, “Doğrudan İran’a odaklı bir görevimiz yok. Bununla birlikte varlığımızla, oradaki operasyonlarımızla onların faaliyetlerini dolaylı olarak etkiliyoruz. Onların tek taraflı amaçlarının peşinden gitmelerini engelliyoruz ve zorlaştırıyoruz” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER