Belçika, PKK'yi 'terör örgütü' saymayan kararı onayladı

Temyiz mahkemesi, 'silahlı Türk-Kürt anlaşmazlığının Türkiye'nin iç meselesi olduğuna' karar verdi.

Belçika, PKK'yi 'terör örgütü' saymayan kararı onayladı

Artı Gerçekte yer alan habere göre ; Belçika Temyiz Mahkemesi, PKK'nin silahlı faaliyetlerinin "Türkiye'nin iç anlaşmazlığı" olduğunu, bu nedenle terör örgütü sayılamayacağı yönündeki alt mahkeme kararını onadı.

BBC'de yer alan habere göre mahkeme, aralarında Kongra - Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ile Zübeyir Aydar'ın da bulunduğu 36 sanık hakkında soruşturmaya gerek olmadığına hükmetti. Böylece, Belçika Federal Savcılığı tarafından PKK yöneticileri hakkında 2006 yılında başlatılan soruşturma, bu kararla kapanmış oldu.

Savcılık iddianamesinde, PKK'nın Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinde küçük yaştaki çocukları ailelerinden kopararak silahlı eğitim kamplarına götürdüğü iddia edilmişti. İddianamede ayrıca PKK yöneticileri 'terör eylemleri'nin yanı sıra, 'zorla haraç alma, tehdit, sahte belge düzenleme ve ticaretini yapmakla' suçlanmıştı.
Savcılığın soruşturması, 9 yıl sonra davaya dönüştü. Ekim 2015'de Brüksel Mahkemesi'nde açılan dava Kasım 2016'da sonuçlandı.
Brüksel Mahkemesi, PKK'nin Türkiye'de yürüttüğü faaliyetlerin, "silahlı mücadele kapsamında olduğu için terör suçu oluşturmayacağına" hükmetti ve aralarında PKK'nin Avrupa'daki yöneticilerinden Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar'ın da bulunduğu 36 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi.

Federal savcı, mahkemenin bu kararına itiraz etti. PKK üyesi 36 kişiyi kapsayan dosya temyiz mahkemesi sayılan Kamer van İnbeschuldigingstelling (KI) adlı yargıçlar heyetine gönderildi.

Temyiz mahkemesi, "silahlı Türk - Kürt anlaşmazlığının Türkiye'nin iç meselesi" olduğuna ve bu nedenle PKK'nin terör örgütü sayılamayacağına karar verdi.
Mahkeme, PKK üyeleri hakkında kovuşturmaya gerek olmadığını da karar bağladı. 

Kaynak: artıgercek.com

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2017, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER