Barzani’den yeni referandum açıklaması

Hewler’de Irak Parlamento Başkanı Selim Cuburi'yi kabul eden Mesut Barzani, "Hiç kimse, referandum sonucunun iptal edilmesini düşünmesin. Çünkü hiçbir güç böyle bir karar veremez" dedi.

Barzani’den yeni referandum açıklaması

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesut Barzani, Hewler’in (Erbil) Pirmam ilçesindeki Başkanlık Konutu’ndan Irak Parlamentosu Başkanı Selim Cuburi ile bir araya geldi. 

Başkanlıktan yapılan açıklamada, görüşmede, Irak'taki siyasi gelişmelerin yanı sıra Federe Kürdistan halkının gerçekleştirdiği referandum ve yankılarının ele alındığı belirtildi. Açıklamada, her iki tarafın da "istikrar ve güvenliğin sağlanması, şiddetten uzak durulması ve tırmanan siyasi gerginliğin yatıştırılması" konusuna vurgu yaptıkları ifade edildi.

Başkanlık Danışmanı Hemin Hewrami, yaptığı açıklamada görüşmede, Barzani'nin Cuburi'ye, “Referandumun iptal edilmesini düşünmeyin çünkü bu milletin kararıdır. Hiç kimse veya hiçbir güç böyle bir karar veremez” dediğini kaydetti.

Hewrami, Barzani'nin ayrıca, “açık bir ajandayla belli bir süre içinde Bağdat ile diyaloğa hazır olduğunu, ayrıca referandum sonrası dönem üzerinde Bağdat'la diyalog ve sabırla bir sonuca varmak istediklerini” kaydettiğini söyledi.

Barzani ile Irak Cumhurbaşkanı yardımcıları Iyad Allawi ve Usama Nuceyfi arasında dün de Süleymaniye'de bir toplantı yapılmış ve toplantı sonrası Federe Kürdistan Bölge Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bağdat ile Hewler'in 4 madde üzerinde anlaştığı belirtilmişti.

Açıklamaya göre anlaşma sağlanan maddeler şunlar:

1- Irak için siyasi taraflar arasında diyalog ve müzakerelerin yeniden başlatılması.

2- Toplantılar açık talepler üzerinde yürümesi.

3- Kürdistan Bölgesi üzerindeki yaptırımların kaldırılması.

4- Toplantıların en kısa zamanda başlaması ve görüşmeler için bir mekanizmanın oluşturulması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER