'Afrin Harekatı ABD'nin provokasyonu'

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov 'Kürt faktörü üzerinden spekülasyon yapılmamalı' dedi.

'Afrin Harekatı ABD'nin provokasyonu'

HABER MERKEZİ-Rusya’dan ABD’ye Suriye’deki varlığı konusunda yine sert açıklamalar geldi.  Valday Forumu'nda konuşan Rusya Dışişleri bakanı Sergey LavrovTürkiye’nin Afrin Harekatı koşununda da ABD’yi eleştirdi. ABD’nin Suriye’de provokatif adımlar attığını vurgulayan Lavrov “Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozmaya çalışıp PYD’yi de bu doğrultuda hareket edecek şekilde etkilediler, bu da Türkiye ile ilişkilerin daha da gerilmesine neden oldu. Afrin’de olanları biliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

KÜRT FAKTÖRÜ ÜZERİNDEN SPEKÜLASYON YAPILMAMALI”
Suriye’nin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının uluslararası hukuk ile BM kararları çerçevesinde korunması gerektiğini kaydeden Lavrov, Kürtlerle ilgili durumun siyasi amaçlar için kullanılmaması ve Kürt faktörü üzerinden spekülasyon yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Lavrov "Daha önce de birçok kez bunun başlıca tutumumuz olduğunu, Kürt halkının asırlık ve büyük tarihleriyle uyumlu olarak, kendi gelenekleri, adetleri ile yaşamaya dair meşru amaçlarını kesinlikle desteklediğimizi söyledik. Ancak bu arada Kürt halkının isteklerinin birileri tarafından, Kürtlerin ve bölgesel güvenliğin çıkarıyla hiçbir ilgisi olmayan kendi jeopolitik oyunları içinde kullanılmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

“ABD EL TANF’TAKİ GÜÇLERİNİ ÇEKMELİ”
Lavrov, ABD’nin, Suriye'nin güneyindeki Ürdün sınırı yakınındaki El Tanf'taki varlığını da eleştirdi ve buradaki güçlerini derhal çekmesi gerektiğini söyledi. Bölgede, bir mülteci kampının yer aldığını belirten Lavrov Rusya'nın, bu kampın militanların yeni savaşçıları yanlarına çekebilmeleri için zemin hazırladığına inandığını kaydetti. Rusya Dışişleri bakanı “buradaki etki alanı derhal kapatılmalı. Ayrıca mülteci kampına insani yardımların ulaştırılmasına izin verilmeli" dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER