ABD Türkiyeyi El Kaide'ye destek vermekle suçladı

Amerikan Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın terör örgütü IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Suriye’nin Türkiye sınırında bulunan İdlib bölgesindeki El Kaide yapılanmasının yarattığı tehdide dair Türkiye'yi suçlayan ifadeler kullandı.

ABD Türkiyeyi El Kaide'ye destek vermekle suçladı

Brett McGurk Ortadoğu Enstitüsü'nün düzenlenen 'Trump Yönetiminin Terörle Mücadele Politikasının Değerlendirmesi' başlıklı panele konuk oldu. McGurk, Türkiye'ye İdlib'deki El Kaide varlığıyla ilgili suçlamalar yöneltti.

Brett McGurkSuriye'nin Türkiye sınırında bulunan İdlib bölgesindeki El Kaide yapılanmasının yarattığı tehdide dair Türkiyeyi şu ifadelerle suçladı:

"İdlib bölgesi 11 Eylül saldırılarından bu yana El Kaide'nin en büyük barınma alanı haline geldi. Bu çok ciddi bir sorun, bir süredir devam eden bir sorun. Buradaki El Kaide varlığına çok odaklanmış durumdayız, İdlib'e giden El Kaide liderleri çoğu zaman oradan çıkamıyor. Ama şu soruyu sormamız gerekiyor? El Kaide lideri Ayman el Zevahiri'nin yardımcısı İdlib'e niçin ve nasıl gidebiliyor? Bu neden oluyor? Oraya nasıl ulaşabiliyorlar? Paraşütçü askerler değiller. Dolayısıyla, Amerika'nın bu konuyla başa çıkmak için Suriye'nin bazı bölgelerinde ne yaptığından söz etmeyeceğim, ama bazı ortaklarımızın on binlerce silah gönderme ve yabancı savaşçılar bu bölgeye girerken yüzlerini başka tarafa çevirme yaklaşımı en iyi yaklaşım olmayabilir ve El Kaide bundan çok yararlandı. Şu anda orası Türkiye sınırının yanı başında bir El Kaide barınma alanı. Dolayısıyla bu konuyu elbette Türkler'le çok yakından görüşeceğiz. Bazı IŞİD bölgelerinde sınırı nasıl kapattıysak ve kimsenin geçmemesini sağladıysak, bunu İdlib'de de yapmayı düşünebiliriz. Çünkü bu IŞİD'den farklı bir sorun ama büyük bir sorun ve terörle mücadele hedefinde çok odaklanmamız gereken bir mesele." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER