ABD ile ilişkiler ya düzelecek ya da tamamen bozulacak'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Tillerson'un Ankara ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu.

ABD ile ilişkiler ya düzelecek ya da tamamen bozulacak'

HABER MERKEZİ-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'ın perşembe günü Türkiye'ye yapacağı ziyaret öncesinde açıklamalarda bulundu. ABD'den Afrin Harekatı başta olmak üzere taleplerinin açık olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu hafta yapılacak görüşmede bunların dile getirileceğini söyledi: 

"ABD'den beklentilerimiz açık ve nettir. Artık biz vaat istemiyoruz, somut adımlar istiyoruz. Belli konuları konuşabilmemiz için kaybolan güvenin tesis edilmesi gerekiyor. Türkiye hiçbir dostuna yanlış yapmaz. Ama ABD'den çok ciddi yanlışlar gördük. ABD bize verdiği sözleri tutmamıştır. Halkımızın da biz yöneticilerin de güveninin kaybolması doğaldır. Artık söz ve vaat değil, somut adımlar istiyoruz. Tillerson'dan bunu isteyeceğiz. İlişkilerimiz çok kritik bir noktada. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak"

IŞİD'le mücadele konusunda da ABD'ye suçlamalarda bulunan Çavuşoğlu, "Özellikle çöl bölgelerinde Irak sınırına yakın bölgelerde DEAŞ'lılar var. YPG ile işbirliğini sürdürmek için bir bahane olarak, buralardaki DEAŞ'lılara dokunmuyorlar" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER