AB dışişleri bakanları Afrin'i görüştü

AB dışişleri bakanları Sofya’da buluştu. Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissel, Afrin nedeniyle ABD ile Türkiye arasında askeri bir gerginlik yaşanabileceğini söyledi.

AB dışişleri bakanları Afrin'i görüştü

HABER MERKEZİ- AB dışişleri bakanları Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da bir araya geldi. Toplantıda Suriye'de şiddetin tırmanması ve Afrin harekatı masaya yatırıldı.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Afrin herekatına atıfta bulunarak, Suriye'de çatışmaların son bulmasını talep etti. Gabriel, AB'nin özellikle Suriye'nin kuzeyinde askeri gerginliği durdurmak zorunda olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA ASKERİ GERGİNLİK YAŞANABİLİR

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissel ise Afrin nedeniyle ABD ile Türkiye arasında askeri bir gerginlik yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Kneissel, "NATO'nun en büyük iki ordusunun Suriye'nin kuzeyinde karşı karşıya gelmesi çok endişe verici" dedi. Avusturya Dışişleri Bakanı, "Bu nedenle AB farklı boyutlara sahip, yedinci yılına giren bu savaşın sadece müzakere masasında çözülebileceğine işaret etmek zorunda" diye konuştu.

LÜKSEMBURG: ÖNEMLİ OLAN IŞİD'İN YENİLMESİ

Toplantıda söz alan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ise Suriye'deki bütün aktörlerin IŞİD'le mücadeleye konsantre olması gerektiğini kaydederek, "Burada Kürtler söz konusu değil, IŞİD'in yenilmesi önemli" dedi.

Asselborn, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı ispatlanırsa silah üretilen yerlere saldırı düzenleyecekleri" yönündeki sözlerine mesafeli yaklaşarak, "Böylesi tartışmalar Suriye sorununda huzursuzluğu artırır" değerlendirmesini yaptı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Kneissel de Macron'un kullandığı ifadenin kırmızı çizgi olduğunu, bu açıklamaların çok dikkatli yapılması gerektiğini belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ise Fransa'dan gelen açıklamalar konusunda, "Fransa'nın nasıl bir tavır içinde olduğu ve bu konuda hangi bilgilere sahip olduğu dinlenmeli. Bunu bilmek, bizim açımızdan önemli" diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER