VAN - Çaldıran:Asimilasyona karşı naif bir direniş: Çocuklara Kürtçe masallar...

VAN - Çaldıran'a bağlı Xec Xatun köyünde yaşayan Canfeda Eren, Kürt kültürüne ait efsane ve hikayeleri çocuklara anlatarak asimilasyonun önüne geçmeyi amaçlıyor.

VAN - Çaldıran:Asimilasyona karşı naif bir direniş: Çocuklara Kürtçe masallar...

HABER MERKEZİ Kürdistan bölgesinde tarih ve kültür büyük soykırım kıskacı altında. Halk ise kültür asimilasyonunun önüne geçmek için farklı yöntemler deniyor. Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı Xec Xatun köyünde yaşayan 65 yaşındaki Canfeda Eren, Kürt atasözlerini, hikayeleri ve efsaneleri çocuklara anlatarak Kürt kültürünü asimilasyona karşı korumayı amaçlıyor. Canfeda, her akşam köyde yaşayan çocukları etrafına toplayarak hikayeler ve efsaneler anlatıyor. 

'Çocuklarımız kendi dillerinden uzaklaşıyor'

Kürt çocuklarının kendi kültüründen git gide uzaklaştığını söyleyen Canfeda, Kürtlere ait gelenek haline gelen hikaye anlatımının yok olma tehlikesi altında olduğunun uyarısını yapıyor. Canfeda, "Çocukluğumdan bu yana hikaye ve masallar dinledim. Çocukluğumda büyüklerimizin bizlere hikayeler ve masallar anlatmasını çok seviyordum. Bu hikaye ve masallar eşliğinde uyuyorduk. Genellikle kış aylarının gelişi ile birlikte soba başına toplanır, bu değişik hikayelere kulak kabartırdık. Bu hikayelerden şimdi dahi çok dersler çıkarılabilir. Ama şimdi bizim bütün hikayeler Türkçe'ye çevrilmiş. Kendi dilimizden uzaklaşıyor çocuklarımız. Kültür ve dil asimilasyonu ile karşı karşıyayız" ifadelerini kullanıyor.

'Televizyon beyni uyuşturuyor'

Çocukların kendi kültürünü öğrenmesinin en büyük eğitim olduğunu kaydeden Canfeda, çocukların efsane, masal ve hikayeler ile kendi dillerini de öğrendiklerini belirtiyor.  Etrafına topladığı çocuklara televizyon izlettirmediğini dile getiren Canfeda, "Biz büyüklerimizden kültür ve tarihimizi kaybetmemeyi öğrendik. Şimdi bunu devam ettirmek için uğraşıyorum. Televizyon izleyen çocukların beyni uyuşuyor. Bu yüzden onlara televizyon izlettirmiyorum. Çocukların kendi öz kültürleri ile büyümeleri için çaba sarf ediyorum" diyor. 

'Çocuklarımıza kendi Kürt kültürümüzü aktarmalıyız'

Canfeda, son olarak da ailelere şu çağrıda bulunuyor: "Çocukların kendi anadilleri ile eğitim görmesi gerekiyor. Çocuklarımıza kendi Kürt kültürümüzü aktarmalıyız. Kendi kültürünü kaybeden kimliğini de kaybeder. Çocuklar geleceğimizdir. Bu yüzden kültürümüzü geleceğe aktarmak için daha da çaba göstermemiz lazım."

jinnews

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2017, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER