Van Çaldıran :Êzîdî kadınlarına ait mezarlar define avcılarının hedefinde!

VAN - Çaldıran'a bağlı Qopikan Köyü’nde bulunan Êzîdiîlere ait mezarlıklar define avcıları tarafından tahrip ediliyor. Êzîdi halkı için büyük bir bellek konumunda olan mezarlıkta en çok tahrip edilen ise kıymetli eşyaları ile gömülen kadınların mezarları.

Van Çaldıran :Êzîdî kadınlarına ait mezarlar define avcılarının hedefinde!

HABER MERKEZİ Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı Qopikan Köyü’nde 18. yüzyılda yaşamış olan Êzîdîlere ait mezarlık bulunuyor. 18. yüzyılda Kok Axa'nın kızı Zarife için inşa ettiği tarihi zindan ve çevresinde bulunan mezarlık define avcıları tarafından tahrip edildi. Günümüze kadar varlığını koruyan Êzîdî mezarlığı, şimdilerde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. 

Kadınlar değerli eşyaları ile gömülüyor

Köy halkı, definecilerin mezarlıkları önce tespit ettiğini ardından ise tahrip ederek içinde bulunan değerli eşyaları çaldıklarını belirtiyor. Êzîdî geleneklerinde kadınlar, yanlarında altın ve gümüş gibi kıymetli eşyaları ile birlikte gömülüyor. Hal böyle olunca define avcıları da tespit ettikleri mezarı tahrip ederek içindekileri çalıyor. 

Yüzlerce mezarlık kazılmış durumda

Yüzlerce kadına ait mezar kazılmış durumdayken mezarlıklardan çıkarılan kemikler ise ortalığa saçılmış halde. 

Köy halkı durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirerek, tarihi mezarlığın korunmaya alınmasını ve yaşanan bu barbarlığın son bulmasını istedi.  

jinnews zeynep turgut

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2017, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER