HDP Başkale'de seçim bürosunu açıtı:'Baskıya karşı halk dimdik ayakta'

VAN - HDP Van İl Örgütü, Başkale ilçesinde belediye eşbaşkan adaylarını halka tanıtarak, ilk seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi.

HDP Başkale'de seçim bürosunu açıtı:'Baskıya karşı halk dimdik ayakta'

HDP, Van'ın Başkale ilçesinde eşbaşkan adaylarını tanıtarak, seçim bürosunu açtı. Programa Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, Başkale Belediyesi eşbaşkan adayları Şengül Polat ve Erkan Acar , HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, DTK ve DBP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Adaylar seçim otobüsünün üzerinde halkı selamlayarak, birer konuşma yaptı. Eşbaşkan Adayı Şengül Polat, Leyla Güven'i ve cezaevlerinde açlık grevini sürdürenleri selamlayarak konuşmasına başladı. Kayyum yönetimlerinin halkın iradesini temsil etmediğine vurgu yapan Polat, "Belediyeler halkımızındır. Belediye Ya Me Ye, Başkale (Elbak) Ya Me Ye" dedi. Bir diğer aday Erkan Acar da, "Halkın iradesini gasp ederek belediyeyi alıp, etrafına duvar ördüler. Seçimleri kazandıktan sonra ilk işimiz halkla belediye arasına örülen duvarları kaldırmak. Belediye halkındır" diye konuştu.  HDP Van İl Eşbaşkanı Ümit Dede ise partilerine yönelik baskıları kınadı.

'HALK YÜZYILLARDIR AYRIMCI POLİTİKALARA KARŞI DİRENİYOR'

97 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'i ve açlık grevinde olan tutsakları selamlayarak sözlerine başlayan HDP Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Bedia Özgökçe Ertan, aday tanıtımına halkın yoğun ilgisinden dolayı teşekkür etti. Özgökçe, "Başkale halkının bu coşkusu, bu iradesi, bu kararları yine bizler için bir umut olmuş,  mutluluk vermiştir. Her zaman olduğu gibi Başkale halkı, büyük coşkusuyla, emeği ile alanlardadır. Büyük bir varlık mücadelesi veriyoruz. Başka halkların da, başka inançlara da saygı gösteriyoruz. Birlikte yaşayalım istiyoruz. Bu temenniyi bize çok gören halkımıza baskı ve zulüm uygulayanlar; bilsinler ki yüzyıllardır ayakta olan bu halk bütün iradesiyle, bu ayrımcı politikalarını boşa çıkarıyor" dedi. 

'LEYLA'NIN DİRENİŞİNİ DÜNYA DUYDU'

"Bir yerde zulüm varsa; ona karşı bir direnişte var" sözlerine dikkat çeken Özgökçe, "Zulme karşı direnmek insan onuruna sahip çıkmaktır. İnsan onurunu korumaktır. Bizler genç ve onurlu bir halkız.  Leyla Güven zulme karşı direniyor. İnsan değerlerini koruyor. Bugün tam 97 gündür bedenini açlığa yatıran Leyla Güven eylemini Amed zindanının içerisinde başlatarak sessiz çığlığını bütün dünyaya duyurmuştur. Ama yanı başında bu sorumluluğu alması gerekenler bu ülkedeki iktidar kulaklarını tıkıyor. Bu ülkeye bütün haklara Kürt halkına çözümsüzlük dayatıyor" ifadelerini kullandı. 

'ELBAK YA ME YE'

Bölgede atanan kayyımlara ilişkin de "mutlaka kazanacağız" diyen Özgökçe, "Biz bütün halkımızın değerlerini korumak için yola çıktık. Bizler bu topraklarda yaşadık. Yaşıyoruz. Kendi değerlerimizi bizler koruyabiliriz. Onlar sadece talan ederler. Bundan da hiçbir utanç duymazlar. Ama bilsinler ki;  Bizler bunun takipçisi olacağız. Yaptıkları tüm yolsuzlukların hesabını verecekler. Kentlerimizi de ilçelerimizi de biz yöneteceğiz. Van Ya Meye, Elbak Ya Meye" diye vurguladı.

'BASKIYA KARŞI HALK DİMDİK AYAKTA'

Özgökçe'nin ardından konuşan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Mustafa Avcı ise, "Bu kadar baskı AKP'ye yapılsaydı. Şimdiye kadar dağılmıştı. HDP gücünü halktan alıyor. Bu kadar baskıya karşı halk partisini sahipleniyor ve HDP dim dik ayaktadır. Gelin hep birlikte el ele tutuşalım. Kimsenin birliğimizi bozmasına izin vermeyelim" çağrısında bulundu. Aday tanıtımı ardından ilçe merkezinde bulunan seçim bürosunun açılış gerçekleşti. Konuşmaların ardından HDP ilçe binasına geçen partili adaylar yurttaşların sorunlarını dinledi. (HABER  MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER