Şike Davasında Karar Günü

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından yeniden görülen “Futbolda Şike” yargılamasında sona gelindi. 5 Ekim 2015 tarihinde savcının mütalaasını açıklamasının ardından bugün saat 16.00’ ya ertelenen davada mahkemenin...

Şike Davasında Karar Günü
Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından yeniden görülen “Futbolda Şike” yargılamasında sona gelindi. 5 Ekim 2015 tarihinde savcının mütalaasını açıklamasının ardından bugün saat 16.00’ ya ertelenen davada mahkemenin kararını açıklaması bekleniyor.
“Futbolda Şike” iddialarına ilişkin 3 Temmuz 2011’de başlayan süreçte ikinci kez sona gelindi. Dönemin özel yetkili savcısı Mehmet Berk’in talimatı ile 15 şehirde eş zamanlı başlayan operasyonlarda Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim tutuklanmıştı.
Soruşturma savcısı Mehmet Berk’in 3 Aralık’ta tamamladığı iddianamede Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor dahil 8 kulüp ile 93 sanığın ismi yer aldı. İddianamede, bir numaralı sanık Olgun Peker’in, “Silahlı suç örgütü kurmak”, iki numaralı sanık Aziz Yıldırım’ın ise “haksız ekonomik çıkar sağlamak için suç örgütü kurmak” ve “şike” suçundan cezalandırılması istenmişti. Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianameye ilişkin ilk duruşma 12 Şubat 2012 tarihinde Silivri’de görüldü.
YILDIRIM 6 YIL 3 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI
Operasyonun yıl dönümünden bir gün önce 2 Temmuz 2012 tarihinde görülen celsede İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi dosyaya ilişkin kararını açıkladı. Mahkeme, Aziz Yıldırım’a “örgüt kurmak, 4 maçta şike ile 3 maçta teşvik” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası vermişti. Sanıklardan Olgun Peker hakkında ise toplamda 10 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme, toplamda 48 sanığı “şike, teşvik primi ve örgüt” suçlarından çeşitli cezalara çarptırmış 45 sanığın ise beraatine karar vermişti.
Kararla birlikte tutuklu sanıklar Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Yusuf Turanlı’nın cezaevinde kaldıkları süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verilmiş gerekçeli kararını hazırlanmasının ardından dosya Yargıtay’a gönderilmişti.
CEZASI YARGITAY’DA ONANAN 6 SANIK YENİDEN YARGILAMA TALEBİNDE BULUNDU
Dosya üzerindeki incelemelerini 17 Ocak 2014’te tamamlayan Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu bir çok sanık yönünden verilen kararı onamış, 31 sanık hakkında ise verilen bazı hükümleri bozmuştu. Yargıtay kararının özel yetkili mahkemelerinin kapanmasının ardından çıkması üzerine, haklarındaki hüküm bozulan 31 sanığa ilişkin dava dosyası bu kez İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Yargıtay’ın onama kararının ardından hakkındaki hüküm gereği cezaevine konulması beklenen Aziz Yıldırım ile bazı sanıklar, yeniden yargılama talebi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine başvurdu.
“TERÖRLE MÜCADELE KANUNUNDAKİ DEĞİŞİKLİK
6526 sayılı Terörle Mücadele Kanununda yapılan yasa değişikliği ve kumpas iddiaları doğrultusunda yapılan yeniden yargılama taleplerini değerlendiren İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 23 Haziran 2014 tarihinde aldığı kararla Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeninden yargılanmasına karar verdi.
YENİDEN YARGILANMA TALEPLERİ KABUL EDİLDİ
Kumpas iddialarını delilden yoksun bulan mahkeme yeniden yargılama gerekçesinde, 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanununda yapılan değişiklikle teknik takip ve dinlemenin bu kanundan çıkarılmasını gösterdi. Mahkeme sanıkların Yargıtay tarafından onaylanan bu dosyadaki dinleme ve izlemenin eski kanun kapsamında olduğunu vurguladı. Mahkeme, “Aynı dosyada aynı olaydan yargılaması devam eden sanıklarla, haklarındaki hüküm onanan sanıklar arasında farklı yargısal sonuçlara ulaşmanın adalete güven duygusunu örseleyebileceği ihtimal dahilindedir” diyerek Aziz Yıldırım, Eski Giresunspor Başkanı Olgun Peker, Fenerbahçe yöneticisi İlhan Yüksem Ekşioğlu, menajer Abdullah Başak, Eski Sivasspor yöneticisi Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl’ın yeniden yargılanmasına karar vermişti.
YILDIRIM İLE BİRLİKTE 6 SANIĞIN DAVASI 31 SANIKLI DAVA İLE BİRLEŞTİ
Yeniden Yargılamanın başlamasının ardından mahkeme, aldığı ara karar ile Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu 6 sanıklı yeniden yargılama dosyası ile sanıkları arasında Mecnun Otyakmaz ve Serdal Adalı’nın da bulunduğu 31 sanıklı Yargıtay’dan bozulup dönen davaların birleştirilmesine karar verdi.
YILDIRIM YENİDEN YARGILANDIĞI DAVAYA SADECE BİR KEZ GELDİ
Şike davası kapsamında yeniden yargılanma kararı verilen Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım 13 Ocak 2015 tarihinde hakim karşısına çıktı. İfadesinde paralel yapı iddialarına değinen Yıldırım, “Hukuka aykırı olarak kurulan özel makamlarını, bu makamlarca oluşturulan hukuka aykırı delillerini ve en önemlisi mülkün hukukuna paralel yeni bir hukuk yaratmaya yönelik bu kararlarını tanımadığımı buradan bir kez daha ilan ediyorum. Bugün yaşanılanlar ve yaşatılanlar sadece Aziz Yıldırım’a ve Fenerbahçe’ye yönelik değildir. Ülke barışına, vatansever gazeteci ve yazarlara, saygın emniyet mensuplarına, ve bu iddialar yüzünden onuru ve şerefi uğruna gözünü kırpmadan hayatına son veren şanlı TSK mensuplarına, kısacası bu toprakları vatan yapan tüm değerlere yöneliktir. Bu vatan için bu ülke için bu cumhuriyet için yaşayan insanlara yönelik olarak yapılan örgüt kurma, şike yapmak, darbe yapmak, casusluk yapmak ve onlarca asılsız iddiaları ülkem ve bu onurlu insanlar adına külliyen reddediyorum" şeklinde konuşmuştu. Yıldırım, davanın daha sonraki duruşmalarına ise katılmadı.
ARIBOĞAN, AVCI, GÜMÜŞDAĞ VE PARLAK TANIK OLARAK DİNLENDİ
Yeniden yargılamanın 8 Temmuz 2015’te görülen duruşmasında mahkeme heyeti duruşmaya gelmeyen tanıklar, Lütfi Arıboğan, Göksel Gümüşdağ, Ali Parlak ve Abdullah Avcı’nın zorla getirilmesine hükmetti. Tanıklar Arıboğan, Gümüşdağ, Parlak ve Avcı 18 Eylül 2015’te görülen duruşmaya katılarak tanık olarak ifade verdi.
SAVCI MÜTALAASINDA YILDIRIM’IN BERAATİNİ İSTEDİ
Davanın 5 Ekim 2015’te görülen duruşmasında savcı Abdullah Mirza Coşkun mütalaasını açıkladı. Mütalada Fenerbahçe Spor Kulübü Aziz Yıldırım hakkında “örgüt kurmak” ve şike suçundan aldığı önceki hükmün iptaline ve beraatine karar verilmesi talep edildi. Sanık Olgun Peker’in “örgüt kurmak” suçundan, sanıklar İlhan Yüksel Ekşioğlu, Ahmet Çelebi ve Abdullah Başak’ın “şike” ve “örgüt üyeliği” suçundan, sanık Selim Kımıl’ın “örgüt üyesi olmak” suçundan eski hükmün iptal edilerek beraat ettirilmesi istendi.
SADECE OLGUN PEKER VE SELİM KIMIL’A CEZA İSTENDİ
Savcı mütalaasında sadece Olgun Peker ve Selim Kımıl’ın mağdurlardan Mustafa Cici’ye karşı işledikleri “tehdit” ve “sahte resmi belge temini” suçlarından 2 yıl 6 aydan 7 yıla kadar ayrı ayrı cezalandırılmalarını istedi. Savcı, “örgüt üyeliği”, “teşvik primi”, “şike” ve “şikeye teşebbüs” suçlarından yargılanan sanıkların da beraatlerini talep etti.
TARAFLARA MÜTALAAYA KARŞI BEYANDA BULUNMALARI İÇİN SÜRE VERİLDİ
Savcının mütalaasını açıklamasının ardından sanıklar ve avukatlar mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre istedi. Trabzonspor ve Bucaspor avukatları ise mütalaaya itiraz ederek, beyanda bulunmak için süre talep etti. Mahkeme heyeti sanıklar ve avukatlara beyanda bulunmaları için süre vererek duruşmayı erteledi.
Sona gelinen davada, bugün saat 16.00’da kararın açıklanması bekleniyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER