Polisin ‘çatışma’ diyerek öldürdüğü Mazlum Kaynak arkadan ve kısa mesafede vurulmuş

İSTANBUL-Sakarya'nın Karasu ilçe adliyesinde ifadesi alınmadan önce kaçtığı ve “Çatışmaya girdi” iddiasıyla polisler tarafından öldürülen Mazlum Kaynak’ın arkadan ve kısa mesafeden vurulduğu ortaya çıktı. ATK'nin hazırladığı rapor ile sanık ve tanık polislerin ifadesi örtüşmüyor.

Polisin ‘çatışma’ diyerek öldürdüğü Mazlum Kaynak arkadan ve kısa mesafede vurulmuş

İstanbul'da “hırsızlık şüphesi” ile gözaltına alındıktan sonra 14 Ağustos 2015 tarihinde ifade için götürüldüğü Sakarya'nın Karasu ilçe adliyesinden kaçtığı iddiasıyla polisler tarafından ateş edilerek öldürülen Mazlum Kaynak (18) dosyasına polisin ifadelerini yalanlayan belge eklendi. Bir polisin yargılandığı davanın 8’inci duruşması bugün Sakarya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Kaynak'ın "Polislerle girdiği silahlı çatışma" sırasında polis Nüfer Y. tarafından öldürüldüğü kaydedildi. Kaynak'ın öldürüldüğü sırada olay yerinde olan iki polis hakkında "Kovuşturmaya yer olmadığı"na karar verildi. Hakkında dava açılan polisin olay günü izinli olmasına rağmen, olay anında ilçe karakolunda olması ise dikkat çekiyor. 

İddianamede, Kaynak'ın kaçarken polis memuru  Nüfer Y. ile yüz yüze geldiği sırada yanında bulunduğu iddia edilen kurusıkı tabancayı polise doğrulttuğu, bu sırada polis  Nüfer Y. 'ın Kaynak'a iki el ateş ettiği ayağından ve göğsünden vurularak öldüğü iddia edildi. İddianamede, polis Nüfer Y. 'ın "kasten öldürmek"ten cezalandırılması isteniyor. 

ATK: KAYNAK YAKIN MESAFEDEN VURULDU

Ailenin talebi üzerine Kaynak'ın elbiselerini inceleyen Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunu mahkemeye gönderdi. ATK raporunda, polisin yakın mesafeden ateş ettiği kaydedildi. Yakın atış, kısa mesafeli namlulu silahlarla 35 santimetreden daha az bir mesafeyi kapsıyor. Raporda, "Geliştirilmiş Griees Ayıracı kullanılarak yapılan kimyasal incelemede, yakın atışın belirtisi olan barut artıkları saptandığı, ayrıca sodyum rodizonar testi kullanılarak yapılan kimyasal incelemede, deliğin hemen kenarında giriş deliği olduğunun göstergesi olan atış atıklarına rastlanıldığını" belirtiyor. 

POLİSLERİN İFADESİ ATK RAPORU İLE ÖRTÜŞMÜYOR 

Daha önce ifadesi alınan sanık polis  Nüfer Y.  ile tanık polislerin verdiği ifadeler, ATK’nin gönderdiği bilgilerle çelişiyor. Sanık polis  Nüfer Y. , Kaynak ile arasındaki mesafenin 6-7 metre olduğunu ve yüz yüze iken atış yaptığını ileri sürmüştü. Kaynak'ın ilk yapılan ön otopsi raporunda, ön taraftan vurulduğu ileri sürülmesine rağmen, ATK’nin 22 Ekim 2015 tarihinde hazırlamış olduğu raporda, arkadan silahla vurulduğuna yer verilmişti. Raporda, Kaynak'ın bacağına isabet eden kurşunun da arkadan ateş edilmesi sonucu oluştuğu belirtilmişti.

'TUTUKLANMASI GEREKİR'

Davanın avukatlarından Narin Yılmaz, son gelen rapor ile sanık polis  Nüfer Y. 'ın tutuklanması gerektiğini ifade etti. (Mezopotamya ajansı / Yasin Kobulan)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER