Polis ezdiği yaşlı adamın taziyesine gitti: Kurban keseyim

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da TOMA’nın çarpması sonucu ağır yaralanan Mehmet Tektekin, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirirken, hakkında hiçbir işlem yapılmayan aracın sürücüsü polis, ailenin yasına giderek “kurban kesme” teklifinde bulundu.

Polis ezdiği  yaşlı adamın taziyesine gitti: Kurban keseyim

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde 6 Haziran’da iftar saatinde Emek Caddesi üzerinde bulunan Polis Okulu yakınında evine gitmek üzere yolun karşısına geçmeye çalışırken polise ait bir Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’nın (TOMA) çarpması sonucu ağır yaralanan Mehmet Tektekin (85), tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 8 Haziran’da yaşamını yitirdi. 

POLİS YAS EVİNE GİTTİ 

Tektekin’in cenazesi aynı gün Yeniköy Mezarlığı’na defnedilirken, kendisini Uğur olarak tanıtan aracın sürücüsü polis memuru, ailenin Huzurevleri Yas Evinde kurduğu taziyeye giderek kurban kesme teklifinde bulundu.

‘KAZAYI YAPAN POLİS ELİNİ KOLUNU SALAYARAK GEZİYOR’

Tektekin’in oğlu Mehmet Şah Tektekin, Kulp ilçesinin Akdos (Gavgas) köyünde devletin koruculuk dayatmasını kabul etmediklerin için 1992 yılında evlerinin yakılarak göçe zorlandıklarını hatırlatarak, "Babamın ölümü hepimizi derinden üzdü. Benim babamın normal bir şekilde ölmemesi hepimizin çok zoruna gidiyor. Devlet bu konuda hiçbir şey yapmadı. Babama TOMA ile çarpan polis, hiçbir şey olmamış gibi beni telefonla arayıp ‘yasa gelebilir miyim’ diye soruyor. Biz aldığımız terbiye ve kültür gereği kimseyi yasımızdan kovmayız ama bir suçlunun şu an içerde olması gerekirken, elini kolunu sallayarak yasa gelebiliyor. Bize, ‘amca için kurban keselim’ diyor, bayram arifesi babamı kurban ettiler zaten. Biz her tülü hukuki mücadeleyi vereceğiz, bu ilk defa olmuyor. Bir daha bu tür kazaların yaşanmaması için zırhlı araçların şehir içinde dolaşımları yasaklanmalı. Bizim içimiz yanıyor, başkalarının içi yanmasın” diye konuştu. 

‘BABAM HASTANEYE GİTMEDEN ÖNCE ÖLMÜŞTÜ’

Kazanın yaşanmasının ardından babasının öldüğünü ve polisin herhangi bir toplumsal bir tepkinin oluşmaması için babasını hastaneye ölmüş vaziyette götürdüğünü iddia eden Tektekin, “Biz hastaneye gittiğimizde doktor babam için yapılacak bir şey olmadığını söyledi. Ben başka hastaneye götürelim dedim, buna izin vermeyeceklerini söylediler. Her sorduğumuzda hiçbir şekilde tatmin edici bir bilgi verilmiyordu. Her seferinde kendinizi her şeye hazırlayın diyordu. Bir oyun döndüğünü düşünüyorum” diye belirtti.  

TOMA’yı kullanan polis hakkında bugün suç duyurusunda bulunacak olan aile, evde taziyeleri kabul ediyor. (Diyarbakır/MA)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER