Nazlı Çelik'in Zeydan hakkında açtığı dava reddedildi

İSTANBUL - Star TV Ana Haber Spikeri Nazlı Çelik'in tutuklu bulunan HDP eski milletvekili Abdullah Zeydan hakkında açtığı 50 bin 5 kuruşluk dava mahkeme tarafından reddedildi. Kararı değerlendiren Av. Epözdemir, "Asıl kişilik haklarına burada saldırı oldu” dedi.

Nazlı Çelik'in Zeydan hakkında açtığı dava reddedildi

Star TV Ana Haber Spikeri Nazlı Çelik'in tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili Abdullah Zeydan hakkında açtığı 50 bin 5 kuruşluk dava mahkeme tarafından reddedildi. Kararı değerlendiren Zeydan'ın avukatı Fırat Epözdemir, mahkemenin vermiş olduğu kararın yerinde bir karar olduğunu dile getirdi. Zeydan'ın Anayasa'nın 98. Maddesi kapsamında soru önergesi hakkını kullandığını hatırlatan Epözdemir, "Burada sorunun asıl muhatabı hükümettir, İçişleri Bakanı'dır. Nazlı Çelik'in kişilik haklarına saldırı olarak nitelendirilemez" diye belirtti. 

'ASIL KİŞİLİK HAKLARINA BURADA SALDIRI VAR'

Meclis İç Tüzüğü 68 Maddesi'ne dikkat çeken Epözdemir, "Soru önergesinde kırıcı ve yaralayıcı ifadeler varsa Meclis başkanı bunu işleme sokmayıp, geri iade edebilir. Kırıcı ve yaralayıcı ifadeler olmadığı içinde soru önergesi kabul edildi" dedi. Epözdemir, önemli olan şeyin Nazlı Çelik'in haberinin mizansen olup olmadığının tartışılması olduğunu hatırlattı. 50 bin 5 kuruşluk dava açılmasına dikkat çeken Epözdemir, "Asıl kişilik haklarına burada saldırı oldu. '5 kuruşluk' ifadesi ile verilmek istenen mesaj nedir, anlamı nedir? Bunu tartışmamız gerekiyor" diye konuştu.  

NE OLMUŞTU?

Star TV Ana Haber Spikeri Nazlı Çelik, 7-8 Nisan 2016 tarihlerinde Yüksekova’da ilan edilen sokağa çıkma yasağına ilişkin yaptığı “haberler”in yayınlanmasının ardından “Yüksekova’da halkın evini şov için bombalatan Nazlı Çelik ve çamur medyasını bakana sunduk. Verebilecek cevabı var mı?” mesajı paylaşan HDP'li Abdullah Zeydan’a 50 bin 5 kuruşluk manevi tazminat davası açmıştı.

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuran Çelik, Zeydan’ın tweetinin kendisini toplum nezdinde şov ve reyting yaparak insanların canına ve malına zarar verebilen biri gibi gösterdiğini ileri sürmüştü.

Nazlı Çelik’in avukatı Rezan Epözdemir dava dilekçesinde, “Haberin yapılmasının amacı, terörün şehir halkına etkisini konu almaktır. Davalı Abdullah Zeydan rencide edici sözler söyleyerek müvekkilim Nazlı Çelik’in kişilik haklarına saldırıda bulunmuştur. Davalıdan 50 bin 5 kuruşluk manevi tazminatın tahsilini istiyoruz” demişti.

Zeydan'a dava açılmasına sebep olan sözler şöyle: "Görüntüler alan ve 7-8 Nisan 2016 günlerinde Star TV ana haber bülteninde servis eden Nazlı Çelik'e çok sayıda JÖH ve PÖH timlerinin eşlik ettiği görülüyor. İddia edilene göre çatışma süsü verilen bir yerde, çatışma yaşanıyormuş gibi güvenlik güçleri hareket etmekte ve adı geçen gazeteci de bunu çekerek haber yapmıştır. Operasyon süsü verilen yerde Türkiye halkları kanı üzerinden reyting oranlarını yükseltmek için bir evde bomba patlatılarak yerle bir edildiği görüntülerde de yansımaktadır. Dahası hiçbir milletvekili, STK temsilcisi, kanat önderi ve seçilmişe izin verilmemişken, bazı medya gruplarıyla spikerlere ayrıcalık tanınmasının kabul edilebilir hiçbir tarafı yoktur. Yerel medyanın sansür edildiği, ulusal çapta yayın yapan muhalif kanalların TÜRKSAT uydusundan çıkarıldığı, beğenilmeyen programların ekranlardan kaldırıldığı bir dönemde, Star, Show TV ve A Haber kanalına tanınan bu ayrıcalığın toplumsal kutuplaştırmayı derinleştirme, yanlış bilgi ve beyanın servis etme üzerine kurulduğu hissiyatı güçlenmiştir. Bir gazeteci, şiddeti özendirici, insani değerleri incitici, savaş kışkırtıcılığına araç olmamalı; aksine barışı, ulusların ve halkların kardeşliğini, eşitliğini savunmalıdır."(Mezopotamya Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2018, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER