Kuytul bir davadan tahliye edildi ikinci davanın sonucu bekleniyor

ADANA - Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'na yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul hakkında tahliye kararı verildi. Bir başka davadan da tutuklu bulunan Kuytul’un cezaevinden tahliye edilmesinin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinden gelecek karara bağlı olduğu belirtildi.

Kuytul bir davadan tahliye edildi ikinci davanın sonucu bekleniyor

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 30 Ocak'ta yapılan operasyonda Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un da aralarında olduğu 45 kişi gözaltına alınırken, Kuytul ile birlikte 9 kişi tutuklanmıştı. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Kuytul'un da aralarında olduğu 45 kişi hakkında "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma yönetme", "Özel belgede sahtecilik", "Dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık, kamu kurum ve kuruluşları, tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık", "FETÖ örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme", "PKK'ye yayın yoluyla örgüt propagandası yapmak" ve "Mal varlığı değerlerinin gayri meşru kaynağını gizlemek" iddialarıyla iddianame hazırladı. Kuytul'un da aralarında bulunduğu 3 kişi hakkında çeşitli suçlardan 41'er yıla kadar, 42 şüpheli hakkında ise 21'er yıla kadar değişen hapis cezası talep edilen iddianame,  Adana 11'inci Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

KUYTUL İKİ FARKLI MAHKEMEDE YARGILANIYOR

Adana 11'inci Ağır Ceza Mahkemesince inceleme sonrası kısmen kabul edilen iddianame kapsamında, Kuytul hakkında "Terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak" iddialarıyla 20 yıl hapis, tutuksuz vakıf yöneticileri G.Y. ve M.Ç. hakkında ise "Terör örgütü propagandası yapmak" iddialarıyla 5'er yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Mahkeme, "terör" kapsamına girmeyen diğer suçlamalar yönünden görevsizlik kararı verip Kuytul, G.Y. ve M.Ç. ile diğer 42 kişi hakkındaki dava dosyasını Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade etti. Dosya daha sonra incelenmek üzere Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilip, Kuytul dahil çok sayıda kişi hakkında dava açıldı.

‘DAİŞ BENİ ÖLÜMLE TEHDİT ETTİ’

Davanın ilk duruşması ise bugün Adana 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Kuytul ile tutuksuz vakıf yöneticileri G.Y. ve M.Ç.'nin yargılanmalarıyla görüldü. Kuytul, duruşmaya Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) katılırken,  tutuksuz vakıf yöneticileri G.Y. ve M.Ç. ile çok sayıda kişi duruşma salonunda yerini aldı. Duruşma kimlik tespiti ardından iddianamenin özetinin okunmasıyla başladı. Duruşmada savunma yapan G.Y. ve M.Ç. üzerlerine atılı suçlamaları reddederek, beraatlarını talep etti. Kuytul savunmasında, "Terör örgütü üyesi olmakla suçlanıyorum. DAİŞ, beni ölümle tehdit ediyor. FETÖ ve PKK'yi eleştiren videolarım konuşmalarım var. Beni Afrin operasyonunu eleştirmekle suçluyorlar. Önceki mahkemelerde bu bana sorulmadı. Beni mahkum ettirmek için kasıt var. Darbeyi reddettiğim videolar kırpılmış. ABD'nin Irak işgalinde Fetullah Gülen, 'Irak'ta ölenlere değil İsrail'de ölenlere ağlıyorum' demişti. Ben bunu çok eleştirdim. Dinler arası diyalog projesini ısrarla reddettim. Bunun bir tuzak olduğunu söyledim. Ben 80/90'lı yıllardan beri bunları reddediyorum" diyerek tahliye ve beraatını talep etti.

Mahkeme heyeti, Kuytul'un tahliyesine karar vererek, duruşmayı 10 Ocak 2019 tarihine erteledi. Ancak Kuytul, Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nden tutuklu yargılandığı bir başka dava nedeniyle tahliye edilmedi. Söz konusu mahkemenin de "tutukluluk" incelemesi yapacağı öğrenildi. Kuytul’un cezaevinden tahliye edilmesinin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinden gelecek ara karara bağlı olduğu belirtildi.

Öte yandan duruşma nedeniyle polis adliye çevresinde geniş önlemler alırken, çok sayıda kişi ise Kuytul'a destek vermek amacıyla adliye önünde toplandı.

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER