Klasik Dolandırıcılık Almanya’ya Taşındı

Almanya’da bir kişi, kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından arandığını ve hesaplarına para yatırmadığı takdirde hapse gireceği tehdidiyle korkutulmak istendiği gerekçesiyle polise başvurdu. Alman interpolünün araştırmasıyla...

Klasik Dolandırıcılık Almanya’ya Taşındı
Almanya’da bir kişi, kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından arandığını ve hesaplarına para yatırmadığı takdirde hapse gireceği tehdidiyle korkutulmak istendiği gerekçesiyle polise başvurdu. Alman interpolünün araştırmasıyla dolandırıcılık yapmak istedikleri öne sürülen kişilerin İzmir’de ikamet ettikleri ortaya çıktı.

Almanya’da yaşayan Alman vatandaşı H.A., kendini Duisburg polisi olarak tanıtan kişiler tarafından arandı. Telefonla arayan kişiler H.A. isimli şahıstan borçlarına karşılık para yatırması gerektiğini söyledi. Aksi takdirde polis tarafından yakalanacağını ve hapse gireceği söylendi. Alman polisine başvuran H.A da kendisinin korkutulup dolandırıldığı beyanında bulundu.

Bunun üzerine çalışma başlatan Alman polisi, H.A'nın şüpheli şahıslara iki ayrı taahhütlü mektup içinde gönderdiği 24 bin Avro'nun İzmir'in Bornova ilçesinde bir adrese gönderildiğini belirledi. Alman İnterpolünün ihbar yazısı ile çalışma başlatan İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, belirtilen adrese baskın yaptı. Ofis olarak dizayn edilen apartman dairesinde arama yapan ekipler, 17 dizüstü bilgisayar, 1 masa üstü bilgisayar, 2 taşınabilir harddisk, şikayetçinin adının yazılı olduğu belgeler ile çok sayıda yaşlı Alman vatandaşının kimlik ve banka bilgilerinin bulunduğu rehbere el koydu.

Arama sırasında işyerine gelen H.K (25) ve J.K (21), gözaltına alındı. Soruşturmayı sürdüren ekipler, şebeke üyesi oldukları iddia edilen C.K. (31), Y.D. (25) ve M.K'yı (25) da Karabağlar ilçesindeki evinde gözaltına aldı.

Evde yapılan aramada, çok sayıda bilgi ve belgeye ulaşıldı. Gözaltına alınan 5 şüpheli emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Alman vatandaşlarının bilgilerini ele geçirdiği iddia edilen şüphelilerden kardeş olan H.K ve J.K ile C.K'nın Almanya'da doğup büyüdüğü ve Almanca'yı anadilleri gibi bildikleri belirtildi. Polis olarak aradıkları yaşlı Alman vatandaşları, çeşitli yalanlarla kandırdıkları ileri sürüldü. Alman vatandaşlarına yasa dışı oynadıkları bir bahisten para kazandıkları yalanına başvurdukları, parayı alabilmeleri için de verilen adrese posta yoluyla para göndermelerini istedikleri iddia edildi. Buna inanmayan Almanların daha sonra tekrar polis tarafından aranıyor tertibi ile korkutularak kanuni yükümlülük altında kalmalarını önleme karşılığında paralarının istendiği ileri sürüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER