Kızıltepe Yurteri Köyünde Yapılan Kazı Çalışması Tamamlandı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında Kızıltepe’ye bağlı Yurteri köyünde yapılan kazı çalışması sona erdi.1995 yılında Birlik ailesinden Abdulbaki Birlik, Kemal Birlik, Zübeyir...

Kızıltepe Yurteri Köyünde Yapılan Kazı Çalışması Tamamlandı
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında Kızıltepe’ye bağlı Yurteri köyünde yapılan kazı çalışması sona erdi.

1995 yılında Birlik ailesinden Abdulbaki Birlik, Kemal Birlik, Zübeyir Birlik ve akrabaları olan Zeki Alabalık için yapılan kazılarda 600’e yakın kemik parçası bulundu. Kazı sonrası bir açıklamada bulunan Mardin İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Başkanı Erdal Kuzu, Birlik ailesinin 4 ferdine ait olduğunu düşündükleri kemiklere rastlandıklarını söyledi. Kuzu, "Bunların sonuçlarını tasnifini adli tıp kurumu yapacaktır. Biz Birlik ailesinin izlerine ulaştığımızı düşünüyoruz. Tanımlanmayacak derecede insani olmayan görüntülerle karşı karşıyayız insanlar gözaltına alınmış kaybettirilmiş ve infaz edilerek kuyulara atılmış. Elbette bunun bir sorgulanması gerekmektedir. Bu soruşturmanın savcılıklarla bütün ayakları dikkate alınarak araştırılması gerektiğini düşünüyorum. 600 civarında kemik çıktı. Bunun tasnifini kime ait olduğunu adli tıp kurumu yapacaktır. En kısa sürede yapmasını istiyoruz. 600 civarında insan kemiğinin bulunması bunun birden fazla insana ait olduğu düşüncesinin uyandırmaktadır ama nihayetinde adli tıp raporu geldikten sonra bir şeyler söyleyebileceğiz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER