Jandarmadan Kaçak İnci Kefali Balığı Operasyonu

Van İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde 5 bin kilogram canlı ve 23 bin 750 kilogram da ölü inci kefali ele geçirildiği bildirildi.Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, Van ve Bitlis il sınırları içerisinde...

Jandarmadan Kaçak İnci Kefali Balığı Operasyonu
Van İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan çalışmalar neticesinde 5 bin kilogram canlı ve 23 bin 750 kilogram da ölü inci kefali ele geçirildiği bildirildi.

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, Van ve Bitlis il sınırları içerisinde kalan Van Gölü’nde İnci Kefali balığı avcılığının 15 Nisan-15 Temmuz 2013 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayımlanan 3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı’nı düzenleyen tebliğ uyarınca yasaklandığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Bu kapsamda 15 Nisan 2013 tarihinden itibaren Van İl Jandarma Komutanlığı’nca yapılan önleyici faaliyetler neticesinde 5 bin kilogram canlı ve 23 bin 750 kilogram ölü inci kefali ele geçirilmiş olup, canlı ele geçirilen balıklar tekrar suya bırakılmış, ölü balıklar ise il ve ilçe tarım müdürlüğü ekiplerine teslim edilmiştir. Olaylarda yakalanan 12 şahsa Su Ürünleri Kanunu’na muhalefetten toplam 16 bin 614 TL, balıkları taşımada kullanılan 5 araca trafikten men ve 7 bin 154 TL idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca balık yakalamada kullanılan 544 metre balık ağı ve 1 adet balıkçı teknesine el konularak il ve ilçe tarım müdürlüğü ekiplerine teslim edilmiştir” denildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2013, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER