Eşbaşkan ve bebeğine gardiyan zulmü: Biz de sizin gibi teröristleri arıyorduk!

Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne 1 yaşındaki bebeğiyle birlikte sürgün edilen Lice Belediye Eşbaşkanı Rezan Zuğurli’nin cezaevinde gardiyanlar tarafından darp edildiği iddia edildi. Çıplak arama yapmak isteyen gardiyana belediye başkanı olduğunu hatırlatan Zuğurlu’ya gardiyanın, “Biz de sizin gibi terörist başkanları arıyorduk” diyerek hakaret ettiği belirtildi. Zuğurli’nin 1 yaşındaki bebeğinin de soyularak aramadan geçirildiği ileri sürüldü.

Eşbaşkan ve bebeğine gardiyan zulmü: Biz de sizin gibi teröristleri arıyorduk!

Hakkında kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle 17 Ağustos’ta tutuklanan Lice Belediye Eşbaşkanı Rezan Zuğurli, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nden 7 Eylülde Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilmişti. Zuğurli’nin Van T tipi cezaevinde gardiyanlar tarafından çıplak aramaya maruz bırakıldığı ve darp edildiği ortaya çıktı.

Görevinden alınan ve yerine kayyum atanan Lice Belediye Eşbaşkanı Rezan Zuğurli sürgünden sonra yaşadıklarını görüşe giden eşi Uğur Ataş ile paylaştı.

1 yaşındaki bebeğe çıplak arama

Başkan Zuğurli’nin yaşadıklarını 1HaberVar’a anlatan Ataş, “Eşim hukuksuz bir şekilde 1 yaşındaki oğlum ile birlikte sürgün edildi. Sürgün sonrası cezaevinde ulaştıklarında gardiyanların çıplak aramasına maruz kalıyorlar. Eşim bunu kabul etmiyor ve belediye başkanı olduğunu söylüyor. Bunun üzerine bir gardiyan “Biz de sizin gibi terörist başkanları arıyorduk” diyerek onu yere yatıyor ve ellerini kelepçeleyip zorla soyuyorlar. 1 yaşındaki oğlumda zorla soyuluyor” dedi.

Gardiyanların, “eğer siz normal bir başkan olsaydınız sizi kapıda karşılardık” dediğini söyleyen Ataş, yaşananları kabul edilemez olarak niteledi.

‘Rezan ve oğlumun psikolojisi bozuldu’

Uğur Ataş, cezaevinde bulunanlara tecrit uygulandığını ve yaşanan baskının her geçen gün artığını belirterek, “Gazeteler, dergiler, kitaplar ve mektuplar tutsaklara verilmiyor. Bizim gönderdiğimiz hiçbir mektup verilmemiş. Sürgünde ve yaşadıkları kötü muameleden dolayı Rezan’ın ve oğlumun psikolojisi bozulmuş durumda” diye konuştu.

1 yaşındaki bebeğiyle cezaevine konulmuş, sürgün edilmişti

Görevinden alınan ve yerine kayyum atanan Lice Belediye Eşbaşkanı Rezan Zuğurli 2012 yılında “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Zuğurli, 13 ay cezaevinde tutulduktan sonra tahliye edilmiş ancak daha sonra Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Zuğurli, cezanın kesinleşmesinin ardından 17 Ağustos’ta Diyarbakır’da önce gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı. 1 yaşındaki bebeğiyle birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulan Zuğurli, ardından Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilmişti.

KAYNAK / 1HaberVar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER