Dersim'de 31 bölge yasaklandı

DERSİM – Dersim kırsalında 31 ayrı bölge, 1 Temmuz 2019 tarihine kadar “özel güvenlik bölgesi” ilan edildi. Valilik, karara gerekçe olarak “vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, huzur ortamının devam ettirilmesini” gösterdi.

Dersim'de 31 bölge yasaklandı

Dersim’in kırsal bölgeleri bir bir yasak kapsamına alınıyor. Dersim Valiliği, 2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 32/A maddesi gereğince 14 Temmuz 2018 tarihli ve 30 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararına dayanarak 31 ayrı bölge için “Geçici Özel Güvenlik Bölgesi” kararı aldı. 

1 Temmuz 2019’a kadar devam edecek olan yasaklama kararına da, “vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi” gerekçe gösterildi. 

YASAKLANAN BÖLGELER

 Valilik açıklamasında yasak ilan edilen yerler şöyle sıralandı: "İl Merkezi; Bali Deresi, Kurutlu Deresi, Kutuderesi vadisi bölgesi, Tabantepe Bölgesi, Karameşetepe Bölgesi, Vazgürtepe Bölgesi, Ovacık; Eroğlu Mahallesi, Mercan Dağları, Kıran Deresi, Kınıkan Tepe, Golan yaylası, Eğreci Mahallesi, Dülbektaşı bölgesi, Yarpuzlu Mahallesi, Alisırtı Geçidi, Dalav Yaylası, Karagöl Yaylası, Kurugöl Yaylası,  Kurt Yaylası, Bastır Yaylası, Çeşme Yaylası, Yel Yaylası, Ganekastik Bölgesi, Çığırlı Yaylası, Karadere Bölgesi, Aslıca Köyü bölgesi, Nazimiye; Tavuklu-Doğantaş köyleri, Dokuzkaya Bölgesi, Pülümür; Yoncalık Yaylası, Sarıgül Yaylası, Hozat; Kinzir Ormanları."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER