Çaldıranda Cinsel İstismar Zanlısı'nın, Erciş 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4. duruşma'sı Ertelendi,

Çaldıran'da çocuğu cinsel istismara maruz bırakan Emrah.T'ın yargılandığı davanın duruşması, savcının izinde olması ve mütalaanın tamamlanması için 4 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

Çaldıranda Cinsel İstismar Zanlısı'nın, Erciş 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4. duruşma'sı Ertelendi,

HABER MERKEZİ-Van'ın Çaldıran İlçesine bağlı bir köyde 4 Mayıs günü çobanlık yapan Emrah.T isimli erkek, abisi ile pancar toplamaya gelen 7 yaşındaki kız çocuğunu cinsel istismara maruz bırakmıştı. İstismarın ortaya çıkması ardından tutuklanarak Erciş A Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen Emrah'ın yargılanmasına başlanıldı. Erciş 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 4. duruşmaya, güvenlik gerekçesiyle getirilmeyen Emrah, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada çocuğun ailesi, avukatları ve YAKA-KOOP kadın aktivistleri de hazır bulundu. 

Kimlik tespiti ile başlanan duruşmada savunmasını yapan Emrah önceki savunmasını yineleyerek, tahliyesini istedi. 

Önceki duruşmada YAKA-KOOP aktivisti Gülmay Gümüşhan ve Van Barosu Kadın Komisyonu'nun müdahillik taleplerini reddeden mahkeme heyeti, tekrar yapılan müdahillik talebini yine reddetti. Mahkeme, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın müdahillik talebini ise kabul etti.

Mahkeme heyeti, savcının izinde olmasından dolayı ve mütalaanın hazırlanması için bir sonraki duruşmayı 4 Ocak 2018 tarihine ertelenmesine karar verdi. 

Ne olmuştu?

Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı bir köyde 4 Mayıs günü abisi ile pancar toplamaya giden 7 yaşındaki kız çocuğu, Emrah.T (23) isimli erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakılmıştı. Köylüler tarafından bulunan ve hastaneye götürülen çocuk aşırı kanama nedeniyle yoğun bakım servisine alınmıştı. Emrah.T ise kaçtığı sırada gözaltına alınmış ve suçunu itiraf etmişti.  Daha sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Emrah, Erciş A Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilirken, çocuk tedavi altına alındı.  Ailesinin maddi imkansızlıktan dolayı çocuğun tedavisi tam yapılamamış, bunun üzerine kadın kurumlarının dayanışması ile aileye maddi manevi destek sunulmuştu.

Öte yandan geçen günlerde YAKA-KOOP'a gelen bir ihbara göre çocuğu cinsel istismara maruz bırakan erkeğin ailesi ile çocuğun ailesi arasında bir anlaşma yapıldığı iddia edildi. Anlaşmaya göre failin serbest kalması durumunda çocuk kendisini istismara maruz bırakan erkekle 'evlenmek' zorunda bırakılacağı belirtilmişti. 

jinnews

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER