Bursa’da FETÖ temizliği devam ediyor

Bursa’da FETÖ’ye ait insan kaynakları derneği tarafından kamu kurumlarına yerleştirildiği tespit edilen 3’ü kadın 29 kişi gözaltına alındı.Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, merkez Nilüfer ilçesinde bulunan bir...

Bursa’da FETÖ temizliği devam ediyor
Bursa’da FETÖ’ye ait insan kaynakları derneği tarafından kamu kurumlarına yerleştirildiği tespit edilen 3’ü kadın 29 kişi gözaltına alındı.
Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, merkez Nilüfer ilçesinde bulunan bir insan kaynağı derneğine yaptığı operasyonda, gözaltına alınan 11 yönetici ve çalışanın adreslerinde ele geçirilen yaklaşık 10 bin kişilik öz geçmiş havuzunu ve dijital materyalleri incelemeye aldı. Dijital materyallerdeki şifreleri çözen ve öz geçmiş havuzundaki isimlerle karşılaştıran ekipler, 29 kişinin FETÖ’ye hizmet etmek maksadıyla bazı kamu kurumlarında işe yerleştirildiğini belirledi. Öğretmen, polis, zabıt katibi, gardiyan ve vergi memurlarından oluşan 3’ü kadın 29 kişi gözaltına alındı.
Operasyonda ele geçirilen öz geçmiş havuzu ve dijital materyallerde yapılan incelemelerde, dernek yöneticilerinin, kendilerine öz geçmişini bırakan kişilerle mülakat yaptıkları, bu kişiler için FETÖ’ye yakınlıkları ve referanslarına göre 1’den 5’e kadar puan verdikleri tespit edildi. Bu puanlamaları öz geçmişlere not olarak düştükleri, yüksek puan alan kişileri örgütün amaçları doğrultusunda kamu kurumlarına yerleştirdikleri belirlendi. Soruşturma kapsamında FETÖ tarafından işe yerleştirilenlerin tespit edilmesi çalışmalarının titizlikle yürütüldüğü bildirildi. Operasyonda gözaltına alınan 29 kişi, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.
Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 3 Aralık 2015’te 4 aylık bir çalışmanın ardından FETÖ/PDY’ye insan kaynağı sağladığı iddiasıyla bir derneğe operasyon düzenlemişti. Operasyonda dernek yöneticileri ve çalışanları S.K, R.B, O.T, B.G, H.Ç, T.B, Z.D, T.A, H.T, A.E, B.E. gözaltına alınmıştı. Özlüce Mahallesi’ndeki dernek ofisinde ve gözaltına alınan şüphelilerin evlerinde arama yapan ekipler, çok sayıda örgütsel dokümana el koymuştu. Ekipler, dernek yöneticilerin FETÖ/PDY’ye bağlı özel okul, dershane ve özel üniversitelerde okuyan ya da örgüte yakın kişiler vasıtasıyla referans olunan, FETÖ’ye hizmet edebilecek öğrencileri tespit ettiğini, bu öğrencilerin öz geçmişlerini bir havuzda topladıklarını belirlemişti. Şüphelilere ait evlerde yapılan aramalarda yaklaşık 10 bin kişinin öz geçmişinin bulunduğu bir havuza ulaşılmıştı. "Terör örgütüne üye olmak, eleman temin etmek, kişisel verilerin hukuka aykırı ele geçirilmesi" suçlamalarıyla adliyeye sevk edilen şüphelilerden S.K, R.B ve Z.D. tutuklanmış, diğer şüpheliler ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER