16 Nisan referandumu sırasında 2 kişiyi öldüren korucuya 2 müebbet istemi

DİYARBAKIR - Çermik'te 16 Nisan referandumu sırasında yaşanan kavgada Abdurrezzak Yıldız ile Şeyhmus Yıldız'ı silahla öldüren eski korucu Mehmet Yıldız'ın yargılandığı davada mütalaasını veren savcı, sanığın 2 kez müebbet hapis ile cezalandırılmasını istedi.

16 Nisan referandumu sırasında 2 kişiyi öldüren korucuya 2 müebbet istemi

Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı Yabanardı köyünde,  16 Nisan 2017'da yapılan referandum için kurulan sandıkta, köy muhtarının oy kullanmaya gelen seçmene müdahalesiyle başlayan kavgada Abdurrezzak Yıldız ve oğlu Şeyhmus Yıldız'ı öldüren eski korucu Mehmet Yıldız hakkında müebbet hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edildi. Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2’nci duruşma görülen davaya tutuklu sanık Yıldız ile avukatlar katıldı. Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada, müştekilerin olayda yakınlarının öldüğünü belirterek, sanıktan şikayetçi olduklarına dair talimatla alınan ifade tutanakları okundu. Sanık Yıldız'ın cezaevinden BİMER'e yazdığı dilekçeye tepki gösteren mahkeme başkanı sanığa "BİMER'e yazıyorsun ama yargılama yeri burası" dedi.

SANIK GÖRÜNTÜLERİN 'KURGU' OLDUĞUNU SAVUNDU

Duruşmada ilk olarak savunma yapan sanık Yıldız, dava ve olaya ilişkin basında haberler çıktığını, köy muhtarı olan babası Hıdır Yıldız'ın oy kullanmakta olan bir seçmene müdahale ettiği ana ilişkin görüntülerin "kurgu" olduğunu savunarak, “Görüntüler seçimi terörize etmek için hazırlanmıştır. Her şey ortadadır" diye savundu. 

Ardından söz alan mağdurların avukatı Mehmet Emin Aktar, "Sandık başında Havva Yıldız'a sanığın babasının müdahalesine ilişkin görüntü kaydı müvekkiller tarafından bize ulaştı. İçinde 1 dakika 32 saniyelik görüntü ve sesler var. İzlenip kayda geçirilmesini istiyoruz" talebinde bulundu.  

Mahkemedeki bilgisayarda yaşanan teknik sıkıntı nedeniyle köy muhtarının seçmene müdahale ettiği ana ilişkin görüntüler izlenemedi.

SAVCI 2 MÜEBBET İSTEDİ 

Ardından duruşma savcısı daha önce davanın esası hakkında hazırladığı mütalaasını okudu. Savcı, evrakı bir bütün olarak değerlendirildiğinde şüpheli Mehmet Yıldız'ın babası Hıdır Yıldız'ın Çermik ilçesine bağlı Yabanardı köyünde 16 Nisan 2017'de yapılan referandum oylaması sırasında oy kullanmakta olan bir seçmene müdahale etmesi sonrası çıkan olaylarda şüpheli Mehmet Yıldız'ın adli emanette 2017/49 sırasına kayıtlı silah ile maktular Şeyhmus Yıldız ve Abdurrezzak YIldız'a ateş ederek öldürdüğünü belirtti. Sanık Mehmet Yıldız'ın el konulan kıyafetleri üzerinden alınan svaplar üzerinde atış artıklarının tespit edildiği kaydedildi. Yıldız'ın eylemine uyan “kasten öldürme" suçunu 2 defa işlediğini belirten savcı, sanığın 2 kere müebbet hapis ile cezalandırılmasını talep etti. Savcı sanığın “Ateşli Silahlar Yasasına Muhalefet” suçundan da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezalandırılmasını talep etti.

'TUTANAK KASITLI TUTULMUŞTUR'

Mütalaaya karşı söz alan sanık Yıldız, olaydan sonra jandarmanın olaydan kendisiyle yaptığı sonucunda hazırladığı tutanakta “Ben devlet için vurdum. Hapis yatacağımı biliyorum" şeklindeki sözlerinin kendisine ait olmadığını ileri sürerek, askerlerin “Devlet aleyhine olayı kullanabilmek için kasıtlı tutanak tutulmuştur" iddiasında bulundu. Ardından söz alan sanık avukatı davaya ilişkin tevzi tahkikat talepleri dinlenmeden mütalaa verilmesinin doğru olmadığını savunarak, soruşturmanın yetersiz yapıldığını bir uzman çavuşun beyanına bağlandığını ileri sürdü. Jandarmanın tuttuğu tutanakta imzası olan korucu S. Kan tanık olarak duruşma salonunda dinlendi. 

Sanık ile tutanağı tutan uzman çavuşun karşılıklı konuştuğunu duymadığını ileri sürerek, "Tutanağı şimdiye kadar okumadım. Mahkeme başkanı okuyunca içeriğini anladım" dedi. 

Daha sonra savunma yapan sanık avukatı olaya ilişkin görüntüler ve olayla ilgili Mezopotamya Ajansı'nın haber yaptığını belirterek, katılan tarafından mahkemeye verdiği olaya ilişkin görüntülerin Mezopotamya Ajansı'ndan istenmesini talep etti. Görüntülerin olay öncesi bir hazırlık yapıldığını ortaya koyduğunu savunan sanık avukatı "Cep telefonu ile sandık sahasına girilemez. Hedef Hıdır Yıldız olabilir" dedi.  

MAHKEME BİMER'E GÖNDERDİĞİ DİLEKÇELER İÇİN SANIĞI UYARDI

Savunmaların ardından ara kararı açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yıldız'ın üzerine atılı mevcut delil durumu, tanık, mağdur ve başkaları üzerine baskı girişiminde bulunma ihtimalinin bulunması, adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Köy muhtarının seçmene müdahale ettiği ana ilişkin görüntülerin bilirkişiye gönderilmesine karar veren mahkeme, sanık ve avukatına davanın esasına karşı savunma yapmaları için gelecek celseye kadar süre verilmesine karar verdi. Mahkeme, sanığın davaya ilgili Cumhurbaşkanı ve Başbakana BİMER aracılığıyla yaptığı başvuru konusunda yetkilinin mahkeme olduğu konusunda sanığın ihtar edilmesine karar verdi.  Dava Temmuz ayına ertelendi.

NE OLMUŞTU

Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı Yabanardı köyünde, 16 Nisan 2017’de yapılan referandum sırasında köy muhtarı Hıdır Yıldız'ın, AKP adına sandık başında bulunduğu sırada oy kullanmaya gelen gelini ve aynı zamanda yeğeni Havva Yıldız’ı engellemesiyle başlayan tartışma, aileler arasında silahlı kavgaya dönüştü. Okulun bahçesine gelen köy muhtarının oğlu eski korucu Mehmet Yıldız, yine korucu olan amcası Abdurrezzak Yıldız ile oğlu Şeyhmus Yıldız'ı silahla vurarak öldürdü. Olayda darp edilen Mehmet Yıldız çevredeki korucu ve askerler tarafından gözaltına alındı. 

Çıkan kavgada yaralananların hastaneye götürülmek üzere bindirildiği otomobil ise köyün içinden geçtiği sırada kimliği belirsiz kişilerce tarandı. Açılan ateşte aynı aileden İdris Yıldız da yaşamını yitirdi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı 2 kişiyi öldüren Mehmet Yıldız hakkında "Kasten öldürme", "Ateşli Silahlar Yasasına Muhalefet" suçlarından müebbet hapis ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı. İdris Yıldız'ı ölümü ile ilgili yürütülen soruşturma ise devam ediyor.

‘BEN DEVLET İÇİN VURDUM HAPİS YATACAĞIMI BİLİYORUM'

Jandarmanın olaydan sonra gözaltına aldığı cinayet sanığı Mehmet Yıldız ile yaptığı görüşmeye ilişkin hazırladığı tutanakta “Şüpheli Mehmet Yıldız'a neden maktuller Abdurrezzak Yıldız ile Şeyhmus Yıldız’ı öldürdüğü sorulduğunda 'Komutanım ben devlet için vurdum. Hapis yatacağımı biliyorum' şeklinde beyanda bulundu. (Yaralanmasına rağmen kendinde olan bir insan gibi konuşabiliyordu)” ifadeleri yer aldı.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER