Van Büyükşehir Belediyesi’ne Yürütmeyi Durdurma Kararı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Van Büyükşehir Belediye Meclisi’nin arazilerine yönelik almış olduğu kararın durdurulması yönünde Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlandı.YYÜ, şehir merkezinde bulunan ve 2011...

Van Büyükşehir Belediyesi’ne Yürütmeyi Durdurma Kararı
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Van Büyükşehir Belediye Meclisi’nin arazilerine yönelik almış olduğu kararın durdurulması yönünde Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlandı.
YYÜ, şehir merkezinde bulunan ve 2011 yılında yıkılan hastanenin arazisinin yüzde 50’sinin yeşil alana çevrilmesi için belediyeye verirken, belediye ise meclis kararıyla arazinin tamamını alarak çalışma başlatmıştı. Eski hastane yerinin değerlendirilmesi için YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, arazinin yüzde 50’sini hastaneye fizik tedavi servisi ve semt polikliniği yapmak üzere elde tutarken, diğer yüzde 50’sini ise yeşil alana dönüştürülmesi için Van Büyükşehir Belediyesi’ne vermişti. Bunun üzerine Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı da aldığı meclis kararı ile hastane arazisinin tümünün yeşil alana çevrilmesi yönünde karar alarak çalışmalarına start vermişti. Bunun üzerine arazideki çalışmaların durdurulması için YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal’ın yürütmenin durdurulması için Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlandı.
Konu ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Battal, 2011 yılında yaşanan depremlerden dolayı eski hastanenin hasar görerek yıktırıldığını belirtti. Boş kalan araziyi değerlendirmek için bir takım çalışmalar yaptıklarını anlatan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Battal, “Biz bu arazinin yüzde 50’sine şehrin çok acil ihtiyacı olan fizik tedavi servisi ve semt polikliniği yapmak istiyoruz. Geri kalan yüzde 50’sini ise park ve yeşil alan yapılması için Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na verdik. Ama Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı aldığı meclis kararı ile arazimizin tamamını yeşil alana çevrilmesi yönünde bir çalışma başlattı. Bizde arazimizde yapılan bu haksız işleyişten dolayı Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması için başvuruda bulunduk. Çok şükür sonuçlandı. Bölge İdare Mahkemesi’nde çalışmaların durdurulması yönünde karar çıktı. Biz YYÜ olarak yine vermiş olduğumuz yüzde 50’nin arkasındayız. Sanırım bundan sonra Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi bu konuda ısrarcı olmayacaklardır. Umarım o şekilde de devam eder” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER