Erciş’in Cumhuriyet Sonrası İlk Okulu Olan Taş Bina Onarılıyor

Van’ın Erciş ilçesinin ilk ve uzun süre eğitim verilen ve 23 Ekim 2011 Erciş depreminden sonra atıl bir şekilde kaderine terk edilen taş bina ilçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar’ın başkanlığında İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek’in...

Erciş’in Cumhuriyet Sonrası İlk Okulu Olan Taş Bina Onarılıyor
Van’ın Erciş ilçesinin ilk ve uzun süre eğitim verilen ve 23 Ekim 2011 Erciş depreminden sonra atıl bir şekilde kaderine terk edilen taş bina ilçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar’ın başkanlığında İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek’in gayretleriyle yeniden onarılıyor.
Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar ile Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek onarılması yapılan taş binada incelemelerde bulundular. Erciş’in tarihi ve kültürel özelliklerini taşıyan okul onarılarak yeniden eğitim öğretime hazır hale getiriliyor. Onarım ile ilgili açıklamalarda bulunan İlçe Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar, ilçenin en eski tarihe sahip taştan yapılan okulu tekrar eğitim öğretime hazır hale getirmek ve kullanmak amacıyla onarıldığını, onarımın ardından tarihi binanın tekrar ilçeye hizmet vermeye başlayacağını söyledi. Tarihi bir özelliğe sahip olan taş binanın kullanıldıkça tahrip olmasının engelleneceği, geçmişte olduğu gibi başarılı insanlar yetiştireceğini de anlatan Kaymakam Yaşar, “Onarımdan sonra okulumuzu ‘Bilim Sanat Merkezi’ olarak kullanmayı planlamaktayız. Bu okulda okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki üstün yetenekteki çocukların eğitimine imkan sunulacaktır” dedi.
Okulun onarılmasından oldukça mutluluk duyduğunu belirten eski mezunlarından Araştırmacı-Yazar Selahattin Koşar ise taş binanın onarılarak tekrar kullanılmasının kendisini heyecanlandırdığını söyledi. Okulun tarihi geçmişi hakkında da bilgi veren Koşar , “1924-1925 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçen okul, zamanın taş ustaları Abdurrahman Çavuşoğlu ile Hıdır Yapan tarafından yapıldı. İsmi önce ‘Merkez İlkokulu’ olan okula, 1960 yılından sonra ‘Atatürk İlkokulu’ adı verildi. 1982 yılında ise bahçesinde ek bir bina daha yaptırıldı. İlçede binlerce öğrenci bu okulda eğitim görerek mezun oldu. Okulun ilk mezunu ise 1 numaralı diplomayla 1911 doğumlu Kerem Efe (efendi) adına 15.6.1928 tarihi ile düzenlenmiştir. Birçok öğrenci en güzel günlerini, anılarını burada yaşamıştır. Okul, 23 Ekim 2011 depremine kadar kesintisiz eğitim veriyordu. Binanın bakım ve onarımı biterse en azından bir tarih yok olmaktan kurtulacaktır. Emeği geçen başta İlçe Kaymakamımız Sayın Mehmet Şirin Yaşar olmak üzere, ilçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Erol Şimşek ve basın mensubu arkadaşlarıma buradan mezun olanlar adına teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER