ABD Adana Konsolosu Specht, Van TSO’da

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti.Ağustos ayında Türkiye’ye atanan ve ilk ziyaretini Van’a yapan ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Van...

ABD Adana Konsolosu Specht, Van TSO’da
Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nu ziyaret etti.
Ağustos ayında Türkiye’ye atanan ve ilk ziyaretini Van’a yapan ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman, yönetim kurulu üyeleri Faruk Biner, Diyaeddin Altındal ve Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Esin Akarsu Orunç tarafından ağırlandı.
Van TSO Başkanı Necdet Takva, “20 bin yıl öncesinde insanların yaşam yeri olarak belirledikleri Van şehri, kadim medeniyetlere başkentlik yapmıştır. Ancak son yüzyıldır, maalesef sahip olduğu potansiyelleri yeterince kullanamamış ve avantaja çevirememiştir” dedi.
Van’ın İran ile 300 kilometre sınırı olduğunu belirten Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Takva, “Dünyanın uyguladığı ambargodan en fazla etkilenen kent Van’dır. Çünkü İran gibi çok önemli bir pazara erişimimiz engellendi. Dolayısı ile bu durumdan olumsuz etkilendik. Tüm kurallara uymamıza rağmen bizler fakirleştik. Ancak çok önemli bir hayvancılık merkezi, güneş enerjisi potansiyeli ve yer altı kaynakları ile Van önemli bir merkezdir. Yerel ve bölgesel ekonomiyi etkileyen en önemli sorunun çatışmalı süreçtir. Öncelikle bölgemiz ve ülkemiz de bu çatışmalı sürecin sonlandırılması gerekir. 40 yıldır yaşanan Kürt sorununun bitirilmesi için demokrasiyi daha fazla içselleştirmeli, yeni bir toplumsal sözleşme imzalanmalı ile Anayasaya ihtiyaç var. Bu hedefe ulaşma konusunda başta ABD olmak üzere dost ve ortak ülkelerin sorumlulukla hareket etmesi gerekir. Dünya da olduğu gibi, Türkiye’nin daha fazla demokratikleşmesi gerekir” şeklinde konuştu.
Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Adana Konsolosu Linda Stuart Specht ise atandığı ağustos ayından bu yana ilk ziyaretini Van’a yaptığını belirterek, “Van dahil 22 il benim sorumluluğumda. Van’ın bölge için çok önemli bir şehir olduğunu biliyoruz. Dolayısı ile Van ziyaretimde önemli kurumlarla görüşme fırsatı buldum. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası gibi kurumları ziyaret ederek, Van ile ilgili daha fazla bilgi edineceğim. ABD olarak buraların kalkınması için bizde çalışmalar yapmak istiyoruz. Buradaki kaynakların ve potansiyellerin dünyaya tanıtılması gerekir” dedi.
Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Adana Konsolosu Linda Stuart Specht Van TSO’yu ziyareti anısına kendisine fincan takdim edilirken, Van Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Esin Akarsu Orunç tarafından da kolye hediye edildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER